Conference Organizing Committee

General Chairs  
Paul Rosen University of Utah
Kristin Potter National Renewable Energy Laboratory
Remco Chang Tufts University
Program Chairs  
Lane Harrison Worcester Polytechnic Institute
Kate Isaacs University of Utah
Overall Paper Chairs  
Tamara Munzner University of British Columbia
Niklas Elmqvist Aarhus University
Holger Theisel University of Magdeburg
Petra Specht (OPC Assistant) University of Magdeburg
Area 1 Paper Chairs Theoretical & Empirical
Adam Perer Carnegie Mellon University
Matthew Kay Northwestern University
Area 2 Paper Chairs Applications
Tatiana von Landesberger University of Cologne, Germany
Jiawan Zhang Tianjin University
Area 3 Paper Chairs Systems & Rendering
Chaoli Wang University of Notre Dame
Christoph Garth University of Kaiserslautern-Landau
Area 4 Paper Chairs Representations & Interaction
Daniel Keefe University of Minnesota
Pierre Dragicevic Inria Bordeaux
Area 5 Paper Chairs Data Transformations
Filip Sadlo Heidelberg University
Ivan Viola King Abdullah University of Science and Technology
Area 6 Paper Chairs Analytics & Decisions
Wenwen Dou University of North Carolina at Charlotte
Steffen Koch University of Stuttgart
Short Paper Chairs  
Charles Perin University of Victoria
Johanna Beyer Harvard University
Takayuki Itoh Ochanomizu University
Hongfen Yu University of Nebraska-Lincoln
Poster Chairs  
Nan Cao Tongji University
Renata Raidou TU Wien
Jiazhi Xia Central South University, China
Wesley Willett University of Calgary
Panels & Tutorials Chairs  
Cagatay Turkay University of Warwick
Kai Lawonn University of Jena
Leilani Battle University of Washington
Application Spotlight Chairs  
Ana Crisan Tableau Research
Mennatallah El-Assady ETH Zürich
Open Practices Chairs  
Laura Garrison University of Bergen
Michael Correll Northeastern University
Cody Dunne Northeastern University
Workshop Chairs  
Julian Tierny  
Stefan Bruckner  
Lingyun Yu Xi’an Jiaotong-Liverpool University
Arvind Satyanarayan MIT CSAIL
Arts Program Chairs  
Pedro Cruz Northeastern University
Rebecca Ruige Xu Syracuse University
Rewa Wright Queensland University of Technology
Vis in Practice Chairs  
Ayan Biswas Los Alamos National Laboratory
Arjun Srinivasan Databricks
Doctoral Colloquium Chairs  
Yunhai Wang Renmin University of China
Christophe Hurter Ecole Nationale de l’Aviation Civile
Emily Wall Emory University
Fast Forward Chairs  
Soumya Dutta Indian Institute of Technology, Kanpur
Ghulam Jilani Quadri University of Oklahoma
Qing Chen NYU Shanghai
Publication Chairs  
Minsuk Kahng Google
Zhicheng Liu University of Maryland College Park
Cindy Xiong “Georgia Tech*
Community, Meetups, & Election Chairs  
Ali Sarvghad University of Massachusstes Amherst
Isaac Cho Utah State University
Georgia Panagiotidou King’s College London
Student Volunteer Chairs  
Katy Williams Davidson College
Noëlle Rakotondravony Worcester Polytechnic Institute
Yixuan Wang Arizona State University
Hyeon Jeon Seoul National University
Publicity Chairs  
Lace Padilla Northeastern
Alex Kale University of Chicago
Inclusivity & Accessibility Chairs  
John Alexis Guerra Gómez Northeastern University
Dominik Moritz CMU
Ab Mosca Westfield State University
Supporters Chairs  
Michael Krone University of Tübingen
Vidya Setlur Tableau Research
Chris Bryan Arizona State University
Finance Chairs  
Loretta Auvil  
Maria C. Velez  
Bhavana Doppalapudi University of South Florida
Incoming General Chairs (VIS25)  
Johanna Schmidt  
Kresimir Matković  
Barbora Kozlíková  
Eduard Gröller  
Archive Chairs  
Mukund Raj  
Kyle Hall TD Bank
Ashley Suh MIT Lincoln Laboratory
Web Chairs  
Dylan Cashman Brandeis University
Steve Petruzza Utah State University
Janos Zimmermann  
Mashrur Rashik  
Mahmood Jasim Louisiana State University
Shayan Monadjemi  
Technology Chairs  
Aditeya Pandey  
John Thompson  
Harry Li  
VAST Challenge Chairs  
Jereme Haack  
Steve Gomez  
R. Jordan Crouser Smith College
SciVis Contest Chairs  
Karen Bemis Rutgers, The State University of New Jersey
Tim Gerrits  
IEEE  
Kathy Park